Dowód osobisty - wyrobienie
WYMAGANE DOKUMENTY:
1. Pracownik urzędu wygeneruje dla Ciebie wniosek o wydanie dowodu osobistego. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie w nim dane się zgadzają i podpisz go.
Urzędnik pobierze od Ciebie odciski palców i wzór podpisu.
Odciski palców nie są pobierane od osoby, od której:
- chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców – wówczas dowód jest wydawany na 12 miesięcy,
- pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
2. jedna aktualna fotografia (nie starsza niż 6 miesięcy)
Kolorowa fotografia o wymiarach 35×45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, i odzwierciedlającą w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego. Osoba na fotografii jest przedstawiona bez nakrycia głowy, patrzy na wprost oraz ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice.
Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 633 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB, spełniającą powyższe wymogi.
3. dokument potwierdzający tożsamość (dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport; legitymacja szkolna ucznia jeśli nie posiada dokumentu tożsamości; w przypadku utraty dowodu - inny dokument ze zdjęciem; w przypadku osoby, która nabyła obywatelstwo polskie - paszport i karta pobytu, jeśli była wydana) - do wglądu.
4. W przypadku niezgodności danych zawartych we wniosku z danymi z rejestru dowodów osobistych organ może zażądać: skróconego odpisu aktu stanu cywilnego, orzeczenia sądu, dokumentu poświadczającego obywatelstwo polskie.
OPŁATY:
brak
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTU I ODBIORU:
Wniosek składa się do organu dowolnej gminy na terytorium RP.
Urząd Miejski w Łomiankach
ul. Warszawska 115, pok. 6
tel. 22 76 86 310 lub – 332
Wnioski przyjmowane są: poniedziałek - 10.00-17.30; wtorek - piątek - 8.00-15.30
JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Referat Spraw Obywatelskich
TERMIN ODPOWIEDZI:
30 dni od dnia złożenia wniosku.
TRYB ODWOŁAWCZY:
do Wojewody Mazowieckiego, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
UWAGI:
1. Prawo posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej. Pełnoletni obywatel RP zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty.
2. Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy złożyć w formie pisemnej, a dla dziecka do lat 12. można złożyć w formie dokumentu elektronicznego e.Puapem.
3. Wniosek składa się osobiście, z wyjątkiem:
- osoby małoletniej, której do ukończenia 18. roku życia zostało więcej niż 30 dni, w imieniu której wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun prawny,
- osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, w imieniu której wniosek składaj jeden z rodziców
- osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską, w imieniu której wniosek składa opiekun prawny,
- osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, w imieniu której wniosek składa kurator.
4. Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego wyżej wymienionym osobom wymaga ich obecności przy składaniu wniosku. Wyjątek stanowią osoby, które nie ukończyły 5. roku życia.
5. Przyjęcie wniosku o dowód w miejscu pobytu wnioskodawcy jest możliwe w przypadku niemożności złożenia wniosku o wydanie dowodu z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody. Na terenie powiatu warszawskiego zachodniego organem właściwym do przyjęcia wniosku poza urzędem jest Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego. W sprawie należy kontaktować się z Referatem Spraw Obywatelskich tel. 22 7313250.
6. Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r., poz.426).
7. Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku załącza zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
8. W uzasadnionych przypadkach organ gminy może wydać dowód osobisty na wniosek, do którego została dołączona fotografia przedstawiająca osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.
9. Odciski palców pobierane są od osób, które ukończyły 12 rok życia. Osoby te składają również wzór podpisu.
10. Certyfikat podpisu osobistego zamieszcza się w warstwie elektronicznej dowodu osobistego osoby, która ukończyła 13. rok życia, za zgodą wnioskodawcy.
11. Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek, z wyjątkiem następujących przypadków:
- dowód osobisty wydawany osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych, odbiera rodzic albo opiekun prawny;
- dowód osobisty wydawany osobie posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych odbiera osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, rodzic albo kurator;
- pełnomocnik, legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym, odbiera dowód osobisty w przypadku gdy osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego powiadomi organ gminy o niemożności osobistego odebrania dowodu osobistego z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody oraz w przypadku przyjęcia wniosku o wymianę dowodu osobistego w miejscu pobytu wnioskodawcy.
12. Ważność dowodu osobistego osoby która ukończyła 12. rok życia to 10 lat, do 12. roku życia – 5 lat. Dowód osobisty wydany osobie, od której chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców, jest ważny przez okres 12 miesięcy od daty jego wydania.
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 grudnia 2023r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego.