Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok
- Cele i zadania programu
Podstawowym celem programu jest profilaktyka uzależnień, czyli zapobieganie powstawaniu problemów alkoholowych i innych uzależnień, zmniejszanie rozmiarów już istniejących problemów oraz zwiększanie zasobów koniecznych do ich zwalczania. Realizacja tych celów wymaga:- Przyznania priorytetu dla działań i decyzji służących profilaktyce uzależnień i rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
- Zapewnienia systematycznego finansowania realizacji Gminnego Programu.
- Pomocy w działalności jednostkom, instytucjom, stowarzyszeniom i fundacjom realizującym zadania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Działania Gminy związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz innych uzależnień obejmują w szczególności:
- Zapewnienia dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i członków ich rodzin.
- Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
- Prowadzenie działalności profilaktycznej, informacyjnej i edukacyjnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży.
- Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń, fundacji i osób fizycznych w realizacji zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osób uzależnionych od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie leczenia odwykowego.
- Realizacja działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych polega na:
- Działalności informacyjnej i edukacyjnej z zakresu profilaktyki uzależnień prowadzonej w zakresie obejmującym wszystkie uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, tytoń, różne leki, rozpuszczalniki itp.) wspierającej zdrowy rozwój psychiczny dzieci i młodzieży.
- Udzielaniu rodzinom, w których występują problemy uzależnień pomocy prawnej i psychospołecznej. Organizowaniu pomocy osobom narażonym na przemoc w rodzinie.
- Współpracy z Gminą w dziedzinie upowszechniania kultury, kultury fizycznej i turystyki będących formą profilaktyki dla wszystkich grup wiekowych.
- Podejmowaniu działań edukacyjnych i informacyjnych ukierunkowanych na budowanie więzi społeczności lokalnej i kształtowanie wzorców godnych naśladowania.
- Przekazywaniu w lokalnych środowiskach masowego przekazu wiedzy na temat przeciwdziałania alkoholizmowi innym uzależnieniom oraz informacji o możliwościach uzyskania pomocy przez osoby uzależnione i członków ich rodzin.
- Stałej współpracy z grupami samopomocowymi oraz organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień, polegającej na wspieraniu finansowym realizacji programów w tym zakresie.
- Współpracy z Policją i Strażą Miejską w zakresie kontroli przestrzegania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz uchwały Rady Miejskiej nr III/24/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r.
- Stałej współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w realizacji niniejszego programu.