Uchwała Nr XXXVII/ 261/2002 w sprawie: zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy
Rady Miejskiej w Łomiankach
z dnia 23 kwietnia 2002 roku
w sprawie: zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy.
Na podstawie art. 21 ust.1 pkt 2, Ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733) i art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym (Dz.U. z 1996r. Nr 13 poz. 74 z późn. zm.) Rada Miejska w Łomiankach uchwala co następuje:
§ 1
Powołana w uchwale Ustawa oznacza ustawę z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733).
§ 2
Uchwała ma zastosowanie do mieszkaniowego zasobu Gminy, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy.
§ 3
Pierwszeństwo najmu lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład zasobu Gminy przysługuje osobom, które:
1)utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy, pożaru,
2)zamieszkują w budynkach lub lokalach przeznaczonych do rozbiórki, remontu, przebudowy imodernizacji lub zajmują lokale nie spełniające wymogów pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w trybie przepisów o nadzorze urbanistyczno- budowlanym,
3) uzyskały lub uzyskają pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne w obiektach budowlanych stanowiących mieszkaniowy zasób Gminy i dokonały adaptacji tych pomieszczeń,
4) pochodzą z Gminy Łomianki i opuściły dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności,
5) zostały zaproszone przez Zarząd Gminy Łomianki do osiedlenia się na terenie Łomianek.
§ 4
Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób Gminy mogły być również wynajmowane osobom:
1) pozostającym w trudnych warunkach mieszkaniowych tj. zajmującym lokale, w których na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5m2 ogólnej powierzchni pokoi oraz średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających rozpatrzenie wniosku nie przekracza 150% najniższego wynagrodzenia brutto pracowników, określonego Zarządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w gospodarstwie jednorodzinnym oraz w gospodarstwie osób samotnie wychowujących dzieci i 100% w gospodarstwie wielorodzinnym,
2) które posiadając tytuł prawny do lokalu ubiegają się z ważnych powodów zdrowotnych lubrodzinnych o najem wolnego lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy w zamian za lokal dotychczas zajmowany,
3) które pozostały w lokalu po ustaniu stosunku najmu, a mieszkały w tym lokalu z byłym najemcąi prowadziły z nim wspólnie gospodarstwo domowe przez okres co najmniej ostatnich 3 lat i nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu, nie dotyczy to osób o których mowa w art. 691 Kodeksu Cywilnego,
4) które uprawnione się do lokalu zamiennego lub socjalnego na podstawie orzeczenia sądowegozobowiązującego Gminę do dostarczenia takiego lokalu a także na podstawie przepisów ustawy, o której mowa w § 1.
§ 5
1.Jeżeli w lokalu wspólnym pozostanie jeden najemca i nie wyraża on zgody na najemsamodzielnego lokalu zamiennego, wynajmujący może zwolnionć część lokalu wynająć temu najemcy lub innej osobie.
2.Jeżeli w lokalu wspólnym zajmowanym przez kilku najemców zwolni się część lokalu, pierwszeństwo najmu przysługuje najemcy, który ma najtrudniejszą sytuację mieszkaniową i rodzinną.
§ 6
Wynajmujący może wyrazić zgodę na dokonanie przebudowy lokalu, jeżeli udogodni to korzystanie z lokalu i nie spowoduje pogorszenia warunków korzystania z niego przez innych najemców oraz o ile przepisy prawa budowlanego zezwolą na jej wykonanie. Koszty przebudowy lokalu obciążają najemcę i nie przysługuje mu roszczenie o ich zwrot.
§ 7
Na wniosek zarządcy budynku może być zawarta umowa na czas trwania stosunku pracy na terenie Gminy i w związku z potrzebą Gminy.
§ 8
Zarząd Gminy ustala wysokość czynszu w stosunku do wszystkich lokatorów. Zmiany stawek czynszu mogą mieć miejsce na podstawie art. 9 ustawy, zgodnie z którym podwyżki czynszu nie mogą być dokonywane częściej niż co sześć miesięcy.
§ 9
1. Z mieszkaniowego zasobu Gminy mogą być wynajmowane lokale socjalne, po uprzednim ich wydzieleniu i założeniu ewidencji, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy.
2. Pierwszeństwo do najmu lokalu socjalnego mają osoby, które nabyły prawo do do ubiegania się o najem lokalu na podstawie orzeczenia sądowego.
3. Pierwszeństwo to dotyczy również osób wobec których sąd orzekł eksmisję przed wejściem wżycie ustawy z dnia 2 lipca 1994r. o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1998r. Nr 120, poz. 787 z późn. zm.), a realizacja wyroku jest możliwa jedynie poprzez dostarczenie przez Gminę lokalu socjalnego.
4.Lokale socjalne mogą być wynajmowane również osobom wymienionym w §3 pkt 2 i 4 niniejszej uchwały, jeżeli wyrażą na to zgodę.
5.Do najmu lokalu socjalnego może być ponadto zakwalifikowana osoba znajdująca się wwyjątkowo trudnej sytuacji życiowej, spełniająca warunki w §4 pkt 1 uchwały.
§ 10
1.Wnioski osób o zawarcie umowy najmu powinny być rozpatrywane poza przypadkami określonymi w §3 pkt 1 i 2 oraz pkt 5 niniejszej uchwały, po wyrażeniu opinii przez Komisję Mieszkaniową powołaną przez Zarząd Gminy w skład której wchodzą:
1) przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej,
2) przedstawiciel Rady Sołeckiej albo Osiedlowej,
3) przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Łomianki,
4) kurator sądowy w przypadku jego ustanowienia,
5) przedstawiciel Rady Miejskiej.
Wszystkie zatwierdzone przez Zarząd wnioski o zawarcie umowy najmu powinny być umieszczone na listach podanych do publicznej wiadomości na okres 14 dni celem zapewnienia społecznej kontroli zgodnie z art. 21 ust. 3 pkt 5 ustawy.
2.W przypadkach, w których zostały zgłoszone zastrzeżenia, skierowanie do zawarcia umowynajmu nastąpić może po rozpatrzeniu przez Komisję zasadności uwag i zastrzeżeń i udzielenia odpowiedzi osobom wnoszącym te zastrzeżenia i uwagi.
§ 11
1.Nowe (jeszcze nie zasiedlone ) lokale mieszkalne należące do zasobów Gminy o powierzchni przekraczającej 80 m2 mogą być oddawane w najem w drodze przetargu osobom, które spełniają następujące warunki:
1) przekażą do dyspozycji Gminy zajmowany na podstawie tytułu prawnego lokal znajdujący się na terenie Gminy Łomianki,
2) zobowiążą się do opłacania stawki czynszu, którego wysokość określona zostanie uchwałą Zarządu.
2.Osoby, które objęły lokal w trybie określonym w ust. 1 mogą przystąpić do kolejnego przetargu na tych samych zasadach z zastrzeżeniem, w przypadku tym będzie brana pod uwagę wartość szacunkowa lokalu przekazanego Gminie w poprzednim przetargu zrewaloryzowana o wysokość inflacji roku poprzedniego(wartość wskaźnika GUS).
3.Przekazane do dyspozycji Gminy lokale w trybie, o którym mowa w w ust. 1 przeznacza się na wykwaterowanie rodzin zamieszkałych w budynkach przeznaczonych do rozbiórki z tytułu inwestycji gminnych oraz na wykwaterowanie z budynków, wobec których organ nadzoru budowlanego stwierdził stan zagrożenia ludzi i mienia lub konieczność wykonania remontu.
4.Wykwaterowanie, o którym mowa w ust. 3 może dotyczyć wyłącznie całych budynków.
5.Zarząd Gminy może przeznaczyć lokale na cele określone w ust. 4 po zasięgnięciu opinii Komisji, o której mowa w § 10 ust.1.
6.W przypadku braku osób spełniających przesłanki wymienione w ust.1 lokale nowe (jeszcze nie zamieszkałe) o powierzchni przekraczającej 80 m2 mogą być oddawane w najem w drodze licytacji stawki czynszu na zasadach określonych przez Zarząd Gminy. Osoby, które uzyskały w tym trybie lokal nie mogą przystąpić do do przetargu na zasadach określonych w ust.1.
7.Do przetargu o którym mowa w ust.1 stosuje się odpowiednio zasady organizowania przetargu ustalone w rozporządzeniu.
§ 12
Z mieszkaniowego zasobu gminy mogą być wynajmowane lokale na rzecz osób, które zamieszkują na terenie gminy i spełniają co najmniej jedno z kryteriów wymienionych w §4 pkt 1 pod warunkiem, że takiego lokalu nie przyjmą co najmniej trzy rodziny zakwalifikowane do najmu lokalu w trybie §3 i 4 w okresie 3 miesięcy od daty zgłoszenia lokalu jako wolny.
§ 13
1. Do prowadzenia działalności twórczej w dziedzinie kultury i sztuki mogą być wynajmowane z mieszkaniowego zasobu Gminy na czas nieoznaczony lokale nie nadające się na cele mieszkalne.
2. Do wynajmu pracowni mają zastosowanie przepisy §14 .
§ 14
1. Zawarcie umowy najmu, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ustawie oraz w §3 pkt 3, uzależnione jest od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu. Zwrot kaucji regulują przepisy ustawy.
2. Kaucję, o której mowa w ust. 1 ustala się w wysokości odpowiadającej 8-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy najmu.
3.Najemcy, których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest niższy niż określony w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 1994r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1998r. Nr 120, poz. 787 z późn. zm.) natomiast po dniu 1 stycznia 2002r. w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 71, poz. 734), a także wychowankowie domów dziecka oraz osoby wymienione w §3 pkt 5 i 6 uchwały mogą być zwolnione w całości albo w części z obowiązku wpłacania kaucji oraz korzystania z ulg przez rozłożenie jej na raty miesięczne, płatne nie dłużej niż w ciągu roku. O zwolnieniu od wpłaty kaucji w całości lub w części i rozłożeniu na raty decyduje Zarząd Gminy.
§ 15
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy.
§ 16
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.